- Tunggal putri
Zhou Mi (Hongkong x1) vs Ai Goto (Jepang) 21-11, 21-18
Xie Xingfang (China x5) vs Salakjit Ponsana (Thailand) 21-16, 14-21, 21-9
Petya Nedelcheva (Bulgaria x10) vs Saina Nehwal (India x6) 21-18, 18-21, 10-21
Pi Hongyan (Perancis x8) vs Maria Kristin Yulianti (Indonesia x15) 21-13, 21-14
Wang Chen (Hongkong x9) vs Lu Lan (China x7) 18-21, 14-21
Hwang Youn Hye (Korea) vs Wang Lin (China x2) 10-21, 21-23
Wang Yihan (China x4) vs Juliane Schenk (Jerman x11) 18-21, 15-21
Pui Yin Yip (Hongkong x13) vs Tine Rasmussen (Denmark x3) 13-21, 21-11, 15-21
- Tunggal putra
Lee Chong Wei (Malaysia x1) vs Tien Minh Nguyen (Vietnam x14) 21-13, 21-17
Peter Gade (Denmark x3) vs Yan Kit Chan (Hongkong x10) 21-11, 21-12
Sony Dwi Kuncoro (Indonesia x6) vs Anand Chetan (India x15) 21-16, 21-16
Yu Hsing Hsieh (Taiwan x9) vs Taufik Hidayat (Indonesia x4) 15-21, 19-21
Simon Santoso (Indonesia x13) vs Kenichi Tago (Jepang) 21-10, 21-12
Boonsak Polsana (Thailand x16) vs Jan O Jorgensen (Denmark) 21-18, 14-21, 14-21
Wong Choong Hann (Malaysia x12) vs Chen Jin (China x2) 12-21, 7-21
Lin Dan (China x5) vs Dicky Palyama (Belanda) 21-11, 21-11
- Ganda putra
Vitalij Durkin/Alexandr Nikolaenko (Rusia x16) vs Guo Zhendong/Xu Chen (China) 17-21, 19-21
Jung Jae Sung/Lee Yong Dae (Korea x4) vs He Hanbin/Shen Ye (China) 21-11, 21-15
Cai Yun/Fu Haifeng (China x5) vs Fang Chieh Min/Lee Sheng Mu (Taiwan x15) 21-6, 21-14
Cho Gun Woo/Yoo Yeon Seong (Korea) vs Chung Shien Hu/Chia Hsin Tsai (Taiwan) 16-21, 21-8, 21-19
Mohd Zakry Abdul Latief/Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari (Malaysia x8) vs Yonathan Suryatama/Rian Sukmawan (Indonesia x11) 21-14, 21-17
Han Sang Hoon/Shin Baek Choel (Korea) vs Michal Logosz/Robert Mateusiak (Polandia x10) 21-17, 21-12
Howard Bach/Tony Gunawan (AS) vs Mathias Boe/Carsten Mogensen (Denmark x6) 21-18, 21-18
Koo Kien Keat/Tan Boon Heong (Malaysia x2)vs Naoki Kawamae/Shoji Sato (Jepang) 21-14, 21-17
- Ganda putri
Du Jing/Yu Yang (China x5) vs Nitya Krishinda/Greysia Polii (Indonesia x13) 22-20, 21-12
Lena Frier Kristiansen/Kamilla Rytter Juhl (Denmark x9) vs Wen Hsing Cheng/Yu Chin Chien (Taiwan x7) 6-21, 16-21
Shendy Puspa Irawati/Meiliana Jauhari (Indonesia x10) vs Ma Jin/Wang Xiaoli (China x6) 16-21, 14-21
Shinta Mulia Sari/Yao Lei (Singapura x15) vs Lee Hyo Jung/Lee Kyung Won (Korea x3) 16-21, 14-21
Chin Eei Hui/Wong Pei Tty (Malaysia x1) vs Miyuki Maeda/Satoko Suetsuna (Jepang x11) 19-21, 21-19, 12-21
Mizuki Fujii/Reika Kakiiwa (Jepang x16) vs Cheng Shu/Zhao Yunlei (China x2) 16-21, 18-21
Ha Jung Eun/Kim Min Jung (Korea x4) vs Helle Nielsen/Marie Roepke (Denmark x12) 17-21, 20-22
Zhang Yawen/Zhao Tingting (China x8) vs Liu Fan Frances/Neo Yu Yan Vanessa (Singapura) 21-3, 21-10
- Ganda campuran
Yohan Hadikusumo/Hoi Wah Chau (Hongkong x10) vs Joachim Fischer/Christinna Pedersen (Denmark) 19-21, 21-15, 15-21
Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl (Denmark x7) vs Devin Lahardi/Lita Nurlita (Indonesia x16) 21-9, 21-9
Koo Kien Keat/Ng Hui Lin (Malaysia) vs Nova Widianto/Lilyana Natsir (Indonesia x2) 15-21, 19-21
Xie Zhongbo/Zhang Yawen (China x5) vs Noriyasu Hirata/Shizuka Matsuo (Jepang) 21-8, 21-14
Lee Yong Dae/Lee Hyo Jung (Korea x1) vs Xu Chen/Zhao Yunlei (China x14) 21-11, 21-17
Robert Mateusiak/Nadiezda Kostiuczyk (Polandia x12) vs Diju Valiyaveetil/Jwala Gutta (India 8) 11-21, 20-22
Zheng Bo/Ma Jin (China x3) vs Chen Hung Ling/Chou Chia Chi (Taiwan) 21-13, 21-23, 21-15
Yoo Yeon Seong/Kim Min Jung (Korea x15) vs He Hanbin/Yu Yang (China x4) 8-21, 9-21(*)
Pewarta: mansy
Editor: Kunto Wibisono
COPYRIGHT © ANTARA 2009